Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vznik a formace kapely


Úvalská kapela Divokej Bill byla založena v průběhu roku 1997,kdy v obsazeni Vašek Bláha – kytara, zpěv, Ondra Pospíšil – banjo, zpěv, Míla "Jurda" Jurač – basa, zpěv a Ota Smrkovský – bicí, dala hlavy dohromady a sestavila zhruba desetipísňový program, se kterým začala objíždět menší kluby a hospody v okolí podle toho, kde Márty dělal narozky. Vznikla i čtyřpísňová nahrávka ze studia Kocour na Proseku. Kapela se líbila a díky pohodové náladě v Úvalech a podpoře přátel odehrála asi patnáct koncertů.
V té době se také začíná rozjíždět tradice Ouvalských big-beatů, na kterých se podílí, jak hráčsky, tak pořadatelsky.
DB si všímá hudební publicista Jarda Špulák a píše ve svém časopisu Big Beng! několik prvních pozitivních článků, což povzbudilo, ale přesto sestava dlouho nevydržela. Po ročním útlumu odchází Ondra s Otou a zakládají vlastní kapelu Devět stehů. Vašek a Jurda začínají shánět nové lidi do potápějícího se Billa a zkoušet ve zkušebně vybudované společně s Medvěd 009, ve staré kotelně základní školy v Úvalech.
6.6.1998 v Českém Brodě na festiválku Rok od rocku hraje první koncert v nové sestavě. Roman Procházka – akustická kytara, zpěv, Štěpán Karbulka – zpěv, šouman, dále Adam Karlík – fousle, zpěv, Martin "Pecan" Pecka – akordeon  a Honza "Kiska" Veselý – bicí. Začíná první spolupráce s agenturou Ameba Production a Petrem Fořtem – managerem DB, mimo jiné pořadatelem hudebního festivalu Rock for People, jenž v té době také začínal.
První nahrávka se točila v amatérském studiu R. Kakaksy, jednalo se o sedm skladeb točených do pásu, které nahrálo sedm muzikantů a z toho vyplynul i název demosnímku "Sedm statečných". Mezi lidi se prodalo nebo rozdalo kolem pětiset kousků.
Sound Divokýho Billa byl na světě, ale chybělo banjo. Do kapely přichází nový člen Honza "Jack" Bárt.Nadšení z nového hráče a nástroje bylo příčinou dalšího nahrávání. Tak vznikl demosnímek "Osm statečných", na kterém přibyly dvě nové skladby oproti "Sedmi statečným", už s banjem. Díky tomuto demu, které bylo klíčem k přihlášení do tzv. vyhledávacích soutěží pro začínající kapely, vyhrává DB naprostou většinu z nich. Koncerty zvučí Martin Chmátal, hraje i jednu píseň na šmidrobas.
Rozjíždějící se kapela podepisuje smlouvu na tři alba s firmou MONITOR EMI. První se točilo ve studiu SONO na Nouzově, produkce se ujal ing. Magor, kapelník Třech sester, o zvuk se postaral Milan Cimfe a Mikeš, kteří se podíleli i hráčsky. Obal navrhla a vyrobila Klárka Liskaiová. Točilo se 25 dní a pod názvem "Propustka do pekel" vyšlo v červnu 2000, největším hitem se stala skladba "Plakala", na kterou byl natočen videoklip ze zkušebny.Křtilo se v klánovickém klubu Black pes a pražském Futuru. Kmotři Jarda Špulák, jakožto objevitel kapely a amebáci přislíbili, že se o novorozeně budou starat.
Kapela se dostávala do podvědomí a nabídek k hraní přibývalo. Začíná jezdit po klubech jako předskokan Nahoru po schodišti dolů band.
Druhá deska se točila z části v Sonu a z části v mobilním, digitálním studiu, ve sklepě u Romana Procházky. Jinak vše podobně jako prve. Jméno dostala podle písničky "Svatá pravda", klip byl tentokrát na pomalejší věc "Miláčku, co je ti?". Točí jej mladý režisér Víťa Linek z písecké filmové školy za rekordně málo peněz.Odehrává se v kultovním klubu Rock Café na Národní třídě. Kapela dostává nabídku hrát s ostříleným Žlutým psem na jeho Staropramen tour, kde se začíná oťukávat na větších pódiích, před více lidmi a od zkušených muzikantů Franty Kotvy, Ondry Hejmy a vůbec všech žluťáků se učí nasávat základní principy bohémského života a velké produkci. Stává se z ní zkušená parta, hrající na většině prestižních festivalů. Jako součást programu se používají bubny, megafon, plivání ohně nebo stroboskop.
Po dlouhém koncertním turné nastávají hráčské a názorové neshody a po dlouhodobé spolupráci odchází bubeník Kiska. Spolu s basistou a saxofonistou medvěda zakládají novou kapelu Den. Hledá se nový bubeník.
V mezidobí pořádá kapela s agenturou velký protestní koncert proti inovaci protidrogového zákona pod názvem "Umění proti cenzuře", spojený s vydáním CD nevyhovujících autoru a písní. K této příležitosti je v Digital Recording studiu Black pes v Klánovicích natočena píseň "Na tvý louce zelený", bubnuje Štěpán. Akce se koná na pražské Štvanici, účastní se 7 tisíc lidí, vystupují např. David Koller, Hudba Praha, Švihadlo, Jim Čert, Plexis, Mňága a Žďorp,Hraczky a další, z výtěžku je zřízeno konto pro nespravedlivě perzekuované. Vše končí happeningem, kdy se jdou všichni hromadně udat na nejbližší policejní stanici. Nic se nestane.
Na post stálého bubeníka nastupuje Mára Žežulka, který se přistěhoval nedaleko Úval a jeho kapela Arakain má zrovna po odchodu zpěváka Aleše Brichty hluché období. Přináší do kapely zkušenosti z profesionální muziky, ta ho na oplátku seznamuje s punkem. Chvíli trvá, než se program sehraje, nakonec je vše připraveno, vznikají dokonce nové věci. Jako první se vyráží na vánoční šňurné. Návštěvnost překonala očekávání a přes prvopočáteční obavy se koncerty nadmíru vydařily. Pomalu se začíná připravovat třetí deska. Písničky na ní jsou pomalejší a temnější než dříve. Poprvé se objevují i chemické zvuky z počítačů a tak ji fandové přijaly v rozpacích a rozdělily se na dva tábory, jedni změnu uvítali, druzí odsoudili.Název byl inspirován oblíbenou hláškou z nahrávání, jsem "Mezi nima". Obal navrhl a vyrobil Honza Homola , znazorňuje osm srdcí a osm mozků s tvářemi muzikantů, křičících na sebe. Jako host si zahrál na basu ve dvou peckách také jeho brácha Matěj Homola. Vokály nazpívala Janička Španělová z kapely B.O.A. a hostovala i na koncertech. Točila se v Black psu v Klánovicích, produkce DB, zvukový mistr nahrávky Ondra Pospíšil, který po odchodu Šmityho začal zvučit i živé hraní. Během natáčení je vykradena zkušebna ve škole, zhruba polovina nástrojů mizí v nenávratnu. Křest je v Paláci Akropolis, okořeněný hosty. Písnička "Znamení" a s ní spojený videoklip je zamyšlení a varováním nad sérií sebevražd mladých lidí, které se odehrály toho roku v Čechách. Jako otvírák další protestsong "Bomby na Bagdád", který napsal a kapele věnoval kamarád Karel Bitner. Vyráží se na nekonečné šňurné po celé republice. Jelikož Márova kapelka Arakain začíná znovu koncertovat a termíny se občas překrývají s billovskými, začínají alternovat další dva bubeníci pro tyto případy, Vojta Douda a Franta Vrána. Když situace dovolí, hrají i dva najednou. Třetí deska Mezi nima se stává zlatou za 10tisíc prodaných kusů. Singlová písnička "Znamení" otevírá cestu do většiny rádií. Nachází se část ukradených věcí ze zkušebny. Touto deskou končí smlouva s firmou, kapela je volná, může vybírat s kým spolupracovat dál.

 

Členové kapely 

 

 

Adam Karlík

Fousle

 

Narozen, znamení
19.9.1981 = Panna
Nástroje
- Antonius Stradivarius, Thomas Vávra, Pragae 2000, Ladislav Prokop
Aparáty
- Tube ultragain Behringer, ladička Sabine
Struny
- Pirastro Wondertone, Chromcor, Dominant, Thomastik
Hudební průprava,škola nějaká jiná kapela:
- ZUŠ ČESKÝ Brod (1986 – 2000)
- Smyčcový orchestr Vox Bohemicalis (1996 – 2000)
Co dělám ve volném čase
- v zimě lyže, pařby s kámošema, v létě grilovačky, koupačky, kytara, housle, filmy, moje holka a fenečka bullteriéra Beatka
Oblíbené jídlo,pití
- kachna ala Bažant; Pivo, Jim Beam, domácí Slivka
Filmy
– Marečku, podejte mi pero, Sedm, Mlčení jehňátek
Kapely
– Levellers, System Of A Down, Guano Apes, Vypsaná fiXa, Skunk Anansie a všechno, co šlape
Spisovatel
– Stephen King
Skladatel
– Bach
Nějaký moudro, cíl, krédo
- No Stress

 

Honza 'Jack' Bártl

banjo, čtvrtý kiu

 

Narozen, znamení
13.8. 73 = Lev
Nástroje
- banjo "Janish" 5-ti strunné, přibyde elektr. banjo "Průcha", kytara španělka, foukací harmoniky "Tombo", brumle a stéblo trávy značka "Louka"
Aparáty
- combo Laney, lampový předzesilovač Behringer
Struny
- 5-ti string ghs Sonny Osborne 11
Hudební průprava,škola nějaká jiná kapela
- hospodská nejvyšší škola průpravná se zaměřením, ale v zápětí se záměrem pěkně se wožrat a hlavně si dobře zahrát
Kapela
– Country mix – bluegrass, country
Co dělám ve volným čase
- psi, aikido, příroda, kolo, hospody, fotbálky, auto, všelijaký grilovačky, muzika – poslech – brnkání si – rejpání se v tom. Zahradničení – jarní výsev, podzimní sklizeň a více méně celoroční degustace. A taky manželka Katka.
Oblíbené jídlo,pití
- pivo G-10, jídlo hlavně veškerý a grilovaný maso
Knížky
– nějaká ta východní filosofie
Kapely
– New Grass Revival, David Grisman, Bela Fleck – album "Drive", Skunk Anansie, Guano Apes, atd.
Banjisti jako vzor
– Ron Block, Bela Fleck, Tony Furtádo, Jimmy Mills, Tony Trischka, J.D. Crove
Nějaký moudro, cíl, krédo
- Z nikoho a z ničeho se neposrat a zůstat v pohodě!!!!
Krátká charakteristika
- Klidný až přítulný

Marek Žežulka

bicí

 

Bubnuje léta v Arakainu, u Dana Landy, prošel si i popovou kapelou Torr… účinkoval též v rockové úpravě W.A. Mozarta – Rockquiem…nesnáší hudbu a složenky…zřejmě nejzkušenější člen db…nehulí, přesto je usměvavý a má rád kořalku…má argentinskou dogu Ešli, která ešli neumřela, žije na dvorku dodnes…poté, co se natrvalo usadil mezi stálicemi české populární hudby, konečně usoudil, že je třeba začít opět cvičit na bicí, navštěvuje pravidelně lekce pana profesora Veselého, kde má hodinu před Davidem Kolerem, kterej to zjistil taky…Mára je majitel dvou bicích souprav, jednu z nich se snaží bezúspěšně udat, na policii ho však stále odkazují na bazary…

 

 

Martin 'Pecan' Pecka

dis. akordeon

 

Narozen, znamení
1984 = Kozoroh
Nástroje
- akordeon Delicia Arnaldo "Al Mano"
Hudební průprava,škola nějaká jiná kapela
- hudební kroužek Jos. Procházky, Český Brod
- dětská kapela Jos. Procházky
- hospodská šumařina všeho druhu
Co dělám ve volným čase
Sport – fotbal, kolo;čundry, domácí kutilství, gamesení na PC, internet – velký kozy
Oblíbené jídlo
-svíčková, Lučina, Olomoucké tvárůžky, Křemešník
Pití
- pivo, Fernet, Cinzano Bianco, Korunní mírně perlivá

Kniha
– Den Trifidů, Bílá vydra
Kapely
– R.E.M., Kabát, Tři sestry, Rammstein, Michal Tučný, Jarek Nohavica
Filmy
– vše s J. Nicholsnem, thrillery, psychothrillery, divadlo sklep, trilogie Slunce, seno...
Nějaký moudro, cíl, krédo podle kterého se řídím
Život je krásný, i když stojí za hovno.

 

 

Miloš 'Jurda' Jurač

basa, zpěv

 

Narozen, znamení
- červen = (Blíženec)
Nástroje

- Gibson 1967
Aparáty
- Ampeg, Hartke
Struny
- Fender, D´addario, Framus Germany
Hudební průprava,škola nějaká jiná kapela
- od 5ti let flétna, potom léta klarinet, prý "nejrychlejší čtenář not", potom učení na bluegrass kytaru a na konec basa, do který mne zatáhnul Venca a tím to zatím skončilo
Co dělám ve volným čase
- nepamatuji si
Oblíbené jídlo
- omáčky – česká kuchyně
Pití
- studený čaj, pivko, dobré víno
Oblíbené činnosti
- hraní s Jackem na grilovačkách nebo prostě na různejch pařbách a koncertech.
Nějaký moudro, cíl, krédo podle kterého se řídím
- Nepodvádět kamarády.
- Cíl: aby nám to v týhle partě dlouho vydrželo

 

 

Roman 'Prochajda' Procházka

akustická kytara, zpěv

 

Narozen, znamení
27.10. L.P. ? Vím, že to bylo večer. = Štír
Nástroje
- kytara libozvučného tónu, hlasivky a mozek
Aparáty
- Fender Junior, Crate, Vox a Marshall, Sennheiser

Struny
- Elixir 12, Martin Acoustic 12
Hudební průprava,škola nějaká jiná kapela
LŠU piáno – 3 roky, kytara – DDM Úvaly, bicí – DDM ÚVALY a Tomáš Novák – S.L., dětský pěvecký sbor VOX BOHEMICALIS – 3 roky a kapela "Zasucha"
Co dělám ve volným čase
- studuju Literární Akademii Josefa Škvoreckého, lezu po skalách, občas na nervy, hraju bowling na Vojkově, kalím s přáteli, jezdím na snowboardu, válím se = relaxuju a stavím s Vaškem Hospodoklub "U Špinavců" v Úvalech na náměstí
Oblíbené jídlo
- cokoliv, hlavně Jackovy grilovačky a vše z domácí kuchyně
Pití
- Jim Beam a přikusuju Colu, voda bez bublinek
Knihy
- je jich mnoho
Autor
- taky jich je mnoho
Kapely
- všechno možný, něco bohužel jen jednou
Nějaký moudro, cíl, krédo podle kterého se řídím
Neříkat ne, když můžu říci ano.
Nedělat druhým to, co nechceš, aby oni dělali tobě.
A hlavně, zůstat v pohodě!!!!!
Něco o sobě
Žiju a doufám, že ještě dlouho budu.

 

Štěpán Karbulka

                                                            zpěv, megafon, tanec

 

 

Narozen, znamení
30.4.1981 = Býk
Nástroje
- megafon, semtam burýny, silný nezaměnitelný zpěv
Aparáty
- silné
Struny
- silné
Hudební průprava,škola nějaká jiná kapela
- kapela "Zasucha" a "kapela"
Co dělám ve volným čase
- hodně pes Kif, bubny, dříve nejmenovaný a nejnákladnější koníček vůbec
Oblíbené jídlo,pití
- nealko: šťáva s vodou
- alko: Capitan Morgan + Cola + hodně limety a ledzpěv, megafon, tanec

Oblíbené knížky, kapely,filmy
- knížky: hodně o psech "Rotvajlerech"
- kapely: Slayer, Madball, Pantera, Biohazard, Sting, Wohnout, Cocotte Minute, Anetka Langerka, Lety Mimo, Bestie Boys a samozřejmě Divokej Bill
- filmy: Hvězdné války, Vlasy, Šrek I. II., D.B. doporučuje Kill Bill, Chorus line
Nějaký moudro, cíl, krédo podle kterého se řídím
- Nedělat kraviny, aby netrpěli přátelé ani ty sám.

 

 

Václav 'Venda' Bláha

Kytara, zpěv

 

Narozen, znamení
24.9.76 = Váhy
Nástroj
- 4x25cm
- Gibson Explorer '76
Aparáty
- Rivera, Marshall, Gibson, Mac G5
Struny
- D'adario, Gibson, Elixir
Hudební průprava,škola nějaká jiná kapela
- hospoda, Medvěd 009

Co dělám ve volným čase
- stavím s Prochajdou Hospodoklub "U Špinavců" v Úvalech na náměstí
Oblíbené jídlo, pití
- pivo, tequila (stříbrnánananána)
- grilovaný večírky od Jacka a vše od maminky
Oblíbené knížky, kapely
Knížky moc nečte, má rád všechny kapelky bez rozdílu stylu, hlavně když to jede, z filmů největší nátěr "Vlasy"
Nějaký moudro, cíl, krédo podle kterého se řídím
- Kdo je svobodnej, dýl vydrží!
- Nejsou hranice - jedeme!

 

 

.:::Love's Cute Spot!:::.